Očkovanie 

je metóda, ktorou sa snažíme vyvolať odpoveď imunitného systému na konkrétne patogény. Do organizmu podáme (najčastejšie injekčne) upravený patogén, alebo jeho časť, ktoré nie sú schopné vyvolať ochorenie. V mieste podania by mal imunitný systém rozpoznať “votrelca”, zapamätať si ho a vytvorit proti nemu efektívnu obranu. Tým je pripravený rýchlo zakročiť, ak bude v budúcnosti vystavený nákaze tohoto typu. Imunitná pamäť je pri rôznych ochoreniach rôzne dlhá, preto je u väčšiny vakcín potrebné ich opakované podanie.

Imunitná odpoveď organizmu

Konečná odpoveď organizmu je vždy individuálna a závisí od dlhodobého aj aktuálneho stavu imunitného systému konkrétneho človeka, preto považujem za veľmi dôležité, aby sa deti očkovali vtedy, keď sú zdravé oni sami, aj ich rodinní príslušníci. Takto sa snažíme vyhnúť podaniu vakcíny v inkubačnej dobe iného ochorenia.

alergici a deti s poruchami imunitného systému

Považujem tiež za vhodné, aby sa alergici a deti s poruchami imunitného systému očkovali vtedy, keď sú v maximálnej miere stabilizované a neužívajú v danom období imunologickú liečbu (okrem antihistaminík na alergiu, pripadne dlhodobých inhalačných liekov na astmu). Pokiaľ takéto lieky berú dlhodobo, je k očkovaniu potrebné vyjadrenie ich alergológa.

Kojenci a očkovanie

Malí kojenci, 3-6 mesační, by v období podania vakcíny nemali začínať s príkrmami, ktoré ešte neochutnali, nemalo by im byť vtedy menené ani mliečko. To všetko sú totiž antigény, ktoré telo ešte nepozná a my chceme, aby mal počas očkovania imunitný systém čo najlepšie predpoklady zamerať sa hlavne na antigény z očkovacej látky.

V posledných rokoch je možné vykonať takzvaný test bezpečnosti očkovania (TREC/ KREC), ktorý je potrebné absolvovať pred prvým podaním živej vakcíny.

Živá vakcína je taká, ktorá obsahuje živý oslabený vírus, nielen jeho časť (v našich podmienkach sa jedná hlavne o vakcínu proti rota vírusom, ktorú podávame v 3. mesiaci života a vakcínu proti rubeole, mumpsu a osýpkam medzi 15. a 18. mesiacom).

Toto vyšetrenie sa môže urobiť v pôrodnici, alebo objednať napríklad cez stránku sk.lab.online. Nie je štandardne hradené zo zdravotného poistenia, ale niektoré poisťovne ponúkajú čiastočnú úhradu v rámci svojich benefitov.

K očkovaniu je vhodné si priniesť chladivé náplaste, ktoré môžete kúpiť v lekárni. Ich aplikácia hneď po podaní zvyšuje dieťatku komfort. Doma treba mať prichystané lieky na znižovanie teploty (o nich viac samostatný článok).

 

Na vakcínu môže človek do 72 hodín zareagovať zvýšenou teplotou, ktorá by nemala byť nad 39°C a nemá trvať viac ako 3 dni. Výnimkou je očkovacia látka proti rubeole, mumpsu a osýpkam, kedy môže byť zvýšená teplota, výtok z nosa, z očí, pripadne výsyp v 2. týždni po očkovaní (keďže ide o živú vakcínu, jedná sa o formu mierneho ochorenia, čím sa vytvára imunitná odpoveď).

Miesto po aplikácii môže mierne začervenať, pripadne zatvrdnúť. Pri začervenaní pomáha obklad z bieleho suchého vína, prípadne Fenistil gél, pri zatvrdnutí octanová masť.

Po podaní vakcíny proti rota vírusom môže byť niekoľko dní riedka stolica. Ak je stolíc počas dňa viac, možno podávať po lyžičkách ryžový odvar. Po 3 dňoch môžeme pridať probiotiká.

Akúkoľvek inú reakciu je potrebné hlásiť, ideálne aj nafotiť a poslať mailom, alebo sa prísť ukázať!

U väčších detí je potrebné vyhnúť sa v deň očkovania zvýšenej fyzickej námahe, ak zareagujú teplotou, alebo začervenaním, tak po celú dobu trvania tejto reakcie!!!

Očkovací kalendár

V slovenskej republike

3. mesiac života

HEXACIMA (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hemofilus influensae, hepatitida B a detská obrna) do jedného stehienka

PREVENAR 13 (13 typov pneumokoka) do 2. stehienka

O 2 týždne ROTARIX (rota vírusy, kotoré môžu spôsobiť u kojencov ťažké hnačky a zvracanie), dáva sa do pusinky. Vakcína sa dáva na recept na vyžiadanie, rodičia ju výberú z lekárne, doma uskladnia v chladničke a donesú do ambulancie. Je vhodné si priniesť vlastnú lyžičku, detičky niekedy obsah vypľúvajú.

5.-6. mesiac života

2. dávka HEXACIMA a PREVENAR 13, pri dobrej znášanlivosti je možné súčasne podať aj 2. dávku ROTARIX

 

11.-12. mesiac života

3. dávka HEXACIMA a PREVENAR 13

15.-18. mesiac života

1. dávka PRIORIX alebo MMR (rubeole, mumps, osýpky) do ramienka

5. rok života

2. dávka PRIORIX alebo MMR (staršie ročníky majú túto dávku v 11. roku života)

6. rok života

INFANRIX POLIO (1. preočkovanie záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detská obrna) do ramienka

13. rok života

BOOSTRIX POLIO (2. preočkovanie záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detská obrna) do ramena

Preočkovanie Tetanu

Samostatne sa preočkováva vakcína proti Tetanu každých 10-15 rokov 

Doplnkové očkovania:

Podávame na požiadanie najskôr po ukončení základného očkovania (po 2. roku života), pokiaľ si špecifická situácia nevyžaduje iný postup.

Gardasil 9 (očkovanie proti HPV), od 13. roku do dovŕšenia 15. roku života hradí momentálne zdravotná poisťovňa. Podávajú sa 2 dávky, druhá za 6-12 mesiacov, po 15. roku života sú potrebné 3 dávky, po prvom intímnom kontakte očkuje gynekológ.

Varivax (očkovanie proti ovčím kiahňam) 2 dávky, pokiaľ dieťa neprekonalo ochorenie.

Nimenrix (očkovanie proti meningokokom skupiny A,C,W-135 a Y) 1 dávka.

Bexsero (očkovanie proti neningokokom skupiny B) 2 dávky, druhá po mesiaci.

Havrix (očkovanie proti žltačke typu A), 2 dávky, druhá dávka za 6-12 mesiacov, najneskôr do 5 rokov.

FSME-IMMUN (očkovanie proti kliešťovej encefalitíde) 3 dávky, 2. za 1-3 mesiace, 3. za 5-12 mesiacov po 2. dávke, preočkovanie jednou dávkou za 3-5 rokov, podáva sa v zime, pred kliešťovou sezónou.

Vakcíny proti chrípke (injekčne do ramena, alebo u deti novšie aj lokálne na sliznicu nosa), podáva sa každoročne pred začatím chrípkovej sezóny, zakaždým je upravená podľa kmeňa z predošlého roku.